Ne háborúzzunk, együnk inkább puszedlit!

Puszedli

Puszedli

Hogyan ne égjünk be a vidékiek előtt, ha szalonnasütögetésre hívnak minket?

2016. május 31. - vukci

Hogyan készüljünk fel a szalonnasütögetésre?

cfc3210ef468b40da4508e00707a6653.jpg

Ez nem egy diétás paleo vacsora lesz, így készüljünk lelkileg. Ha oda értünk ott már ne nyavalyogjunk, hogy én most épp fogyózok, vagy nem eszem ezt és azt, inkább maradjunk szépen csendben, és együk majd azt ami lesz.

Ha nincs különleges étrendünk, és a sütögetés szervezője vásárol be, akkor szerencsénk van, minden alapanyag adott lesz, nem fognak kiröhögni hogy megérkeztél valami olyannal amit nem fogsz tudni megsütni egy kirándulós sütögetésen. Ha nekünk kell bevásárolni a kirándulásra, akkor szükségünk lesz szalonnára, krumplira,  vöröshagymára, szeletelt kenyérre, flancolhatunk ilyen magos, olyan barna kenyérrel, de ne akarjunk sznobok lenni, és kitűnni ez alkalommal, vegyük le a fehér kenyeret a polcról és élvezzük, ha máskor más kenyerekkel kínozzuk magunkat. Vihetünk még zöldségeket is. Ebből mindenki kéregetni fog, így legyünk jó fejek és többet vegyünk belőle.

Amire szükség lesz, ha kirándulni megyünk és nem háznál lesz a sütögetés:

  • szeletelt fehér kenyér
  • szalonna
  • vöröshagyma
  • krumpli
  • zöldségek (csípős paprika, paradicsom, paprika)
  • alufólia
  • papír/műanyag tányér és pohár
  • papírtörlő
  • bicska

Milyen szalonnát vegyünk?

Lehet ez füstölt szalonna, zsírszalonna, mangalica szalonna, kolozsvári szalonna, sózott szalonna is akár, de erről kaparjuk le a sót ha ilyet veszünk. Ha jó "zsírköpő" szalonnát keresünk, mert sok kenyeret akarunk megzsírozni, akkor a kolozsvári erre nem lesz jó, viszont nagyon finom ha jól sütjük meg. Érdemes több fajtát venni, mert mindegyik ízletes, viszont nem mindegyik alkalmas arra hogy bezsírozzuk a kenyerünket vele.

Nyárs

Na, itt figyeljünk nagyon, mert mi lehetünk az este vicce, ha nem sikerül jól feltűzni a szalonnát a nyársra.

Egyrészről azért mert a tűz martaléka lesz a vacsoránk pár perc után, mert bele fog csúszni ahogy elkezd összemenni. Másrészről meg hülyén néz ki egy rosszul feltűzött szalonna.

Első körben tisztázzuk le a csapattal, hogy valakinek van-e több nyársa amit elhoz nekünk, mert ha úgy megyünk oda hogy nincs, akkor farigcsálhatunk egy erre alkalmas ágból ami végül is nem baj, de azért kényelmesebb egy jó nyárson sütni. A jó nyársat arról ismered fel, ha neked kell vásárolni, mert a csapatból senkinek nincs, hogy a villa vége nem csak hegyes, de vastagabb is, így ugyanis nehezebben csúszik bele a tűzbe a szalonnánk. Ha "olcsójánosok" vagyunk, és nagyon olcsó nyársat veszünk, akkor nem ilyen lesz, ez egészen biztos, szóval a nyárs végére tűzzünk majd fel egy hagymát, így biztosítjuk be hogy ne essen le a szalonnánk.

7b1407a5ba4ccc1e819d274887c4e284.jpg

Tűz

Ezt hagyjuk azokra akik rutinosak ebben, segítsünk fát gyűjteni, vagy készítsük a zöldségeket és a nyársakat elő, szóval legyünk hasznosak. Ha lusták vagyunk akkor csak pörgessük a borunkat. Egy a lényeg, ami a legfontosabb hogy -N-E- szóljunk bele a tűzrakásba, akkor sem ha esetleg te megkérdezted a Nagypapád tűzrakási praktikáit, és akkor sem ha a Pinteresten végig olvastad az összes "How to build a campfire" pin-t, és látod hogy nagyon bénán csinálja. Ugyanis az aki nekikezd a tűzrakásnak, ő azt gondolja hogy ért hozzá, és vérig lehet sérteni, ha megpróbálod elmagyarázni neki, hogy nem jó amit csinál. Ne aggódjuk, lesz tűz és parázs is, csak idő kérdése.

Előkészület és sütés

A krumplikat csomagoljuk be az alufóliába, és ha már jó a parázs akkor dobjuk rá őket. Ne felejtsük el őket, figyeljünk rá, pár pohárka alkohol után az esetek többségében szénné fognak égni, ha viszont figyelünk akkor kb. 15-20 perc alatt megsülnek, néha szúrjunk bele egy kést, és érezni fogjuk hogy elég puhák-e már.

Ha elkészült a krumpli, akkor rá tudjuk szeletelni a kenyérre, és be tudjuk zsírozni a szalonnánkkal. A végén szórunk rá egy kis hagymát, és kész is a vacsoránk egyik része.

Most jöjjön a nehezebb része, a szalonna:

A darabka szalonnát irdaljuk be, és a bőre mentén tűzzük fel, a nyárs lehet forró is, de akkor vigyázzunk, hogy ne égessük meg magunkat. Az irdalás azért fontos, mert ahogy sül a szalonnánk, ezek az irdalt részek szépen kinyílnak és így egyenletesen át tud sülni. Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy ezt hogyan csináljuk, lessük le a rutinos szalonnasütőktől, vagy kérjük meg őket, hogy segítsenek.

Nem lesz meglepő amit írni fogok, elég egyértelmű hogy szalonnát sütni, csak is parázson lehet. Jó, lehet tűzön is, de nem érdemes, mert egy égett keserű szalonna nem finom, és annak a zsírjával sem szerencsés a kenyerünket zsírozni, mert az is keserű lesz. Ha nagyon éhesek vagyunk próbálkozhatunk a láng mellett sütéssel, de érdemesebb megvárni a parazsat.

A parázs felett folyamatosan forgassuk a nyársunkat, és zsírozzuk a kenyerünket. Ezek után már csak türelemre lesz szükségünk. 

Ha menőzni akarunk akkor vigyük grill mályvacukrot/marshmallow-ot. Forgassuk pár percig a parázs felett/vagy a tűz mellett, a lényeg hogy ne a lángba tartsuk, így karamellizálódik. A külseje megpirul, belül pedig folyós lesz. Ha keksz közé tesszük, még több kalóriát vihetünk be, de annál is finomabb, szóval erre a napra engedjük ezt el. 

9433c1fcad7342bb57fd2fb2608115b5.jpg

 Most már mindent tudsz, amit egy rutintalan szalonnasütőnek tudnia kell! :)

Jó sütögetést!

A bejegyzés trackback címe:

https://puszedli.blog.hu/api/trackback/id/tr408756248

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása